Czy znasz historię świątecznego drzewka? Odpowiadamy, skąd się wzięła tradycja ubierania CHOINKI

Czy wiecie skąd się wzięła na świecie tradycja ubierania choinki? Jak ozdabiano bożonarodzeniowe drzewka w południowych rejonach Polski? W dzisiejszym artykule opowiemy o najbardziej popularnych obrzędach, które są ściśle związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

Niemcy są uznawane za kraj, który dał początek tradycji choinki, jaką znamy w XVI wieku, kiedy pobożni chrześcijanie przynosili zdobione drzewa do swoich domów. Niektórzy budowali świąteczne piramidy z drewna i dekorowali je zimozielonymi krzewami i świecami, jeśli drewno było rzadkie. Powszechnie uważa się, że Martin Luther, XVI-wieczny reformator protestancki, najpierw dodał do drzewa zapalone świece. Któregoś wieczora, idąc w kierunku swojego domu, starał się ułożył w swojej głowie kazanie. Jego uwagę zwrócił blask migoczących gwiazd na tle wiecznie zielonych drzew. Postanowił umieścić drzewko w swoim domu i przyozdobił je zapalonymi świecami.

Sporą popularność choinka zyskała dzięki świętemu Bonifacemu, mnichowi, który w VIII wieku nawracał pogan żyjących na terenie dzisiejszych środkowych i wschodnich Niemiec. – możemy przeczytać na portalu kultura.wiara.pl.

Jak głosi legenda święty Bonifacy nawracając pogan, ściął ogromny dąb, którego lud pogański uważał za drzewo święte. Kiedy drzewo upadało na ziemię, zniszczyło wszystkie inne, które rosły w jego pobliżu… z wyjątkiem małej jodły.

„Widzicie, ta mała jodełka jest potężniejsza od waszego dębu. I jest zawsze zielona, tak jak wieczny jest Bóg dający nam wieczne życie. Niech ona przypomina wam Chrystusa”- miał powiedzieć do ludu święty Bonifacy.

W 1846 roku rodzina królewska: królowa Wiktoria i jej niemiecki książę Albert, zostali sportretowani wraz ze swoimi dziećmi na ilustracji. Ilustracja przedstawiała ich stojących wokół bogato zdobionego drzewa, przypominającego współczesną choinkę. To dało początek rozwijającej się tradycji świątecznej w Anglii.

Na początku XX wieku Amerykanie dekorowali swoje drzewka głównie ozdobami domowej roboty, a także owocami i ciasteczkami. Elektryczność przyniosła świąteczne lampki, dzięki czemu choinki mogły świecić przez wiele dni. W ten sposób choinki zaczęły pojawiać się na miejskich placach w całym kraju, a posiadanie choinki w domu stało się amerykańską tradycją.

„Zwyczaj przyozdabiania drzewka szczególnie upodobali sobie mieszkańcy południa Polski. Górale mieli swoją, odrębną koncepcję, którą nazywali „jutka”. Góralska tradycja różniła się tym, że drzewko wieszało się do góry nogami i przyozdabiało się różnego rodzaju słodyczami i suszonymi owocami. Słodkie łakocie wieszano specjalnie nad płonącymi świeczkami, aby te mogły spadać na ziemię i być zjadane przez domowników”- czytamy na portalu regiodom.pl

W wielu rejonach Polski ozdoby wykonywano głównie z papieru, bibuły, słomek, koralików, wydmuszek jajek, a także z opłatków. Popularny w tradycji chrześcijańskiej opłatek wypiekano w naszym kraju już od XVII wieku. W trakcie trwania świąt gospodarz przynosił do domu słomę, oraz siano, które miały być symbolem stajenki betlejemskiej.

Zobacz też: Sprawdź koniecznie! Bożonarodzeniowe pomysły na organizację najlepszego świątecznego przyjęcia!

Źródło: regiodom.pl, kultura.wiara.pl

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze