Dawne wigilijne tradycje, które towarzyszą nam do dziś. Co symbolizują?
Znane nam świąteczne obyczaje, takie jak łamanie się opłatkiem, przyrządzanie 12 potraw wigilijnych lub wypatrywanie pierwszej gwiazdki kultywowane są od lat. Skąd wzięły się wigilijna tradycje? Które z nich wciąż są kultywowane?
Wypatrywanie pierwszej gwiazdki
Tradycja związana z wypatrywaniem pierwszej gwiazdki nawiązuje do gwiazdy betlejemskiej, która zgodnie z Biblią wskazywała drogę do stajenki Trzem Królom. Gdy w wieczerzę wigilijną na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, można rozpocząć uroczystą kolację. W wielu polskich domach do tej pory kultywowana jest ta pradawna tradycja.
Sianko pod obrusem
W niejednym polskim domu w Wigilię pod obrus wkłada się niewielką ilość siana. Jest to symbol ubóstwa, w jakim na świat przyszedł Jezus. Jednocześnie wkładanie sianka pod obrus w wieczerzę wigilijną ma zapewnić gospodarzowi domu dobrobyt i dostatek w nowym roku.
Nakrycie dla nieznanego gościa
Dodatkowe nakrycie przy stole wigilijnym dla nieznanego gościa według dawnych wierzeń zostawiano dla odwiedzających nas zmarłych, by przez kolejny rok mieli domowników pod swoją opieką. Jest to również nawiązanie do biblijnej wędrówki Świętej Rodziny. W wielu polskich domach nadal kultywowana jest ta tradycja.
Łamanie się opłatkiem
Łamiemy się opłatkiem jest symbolem wybaczenia, pojednania, miłości i poświęcenia dla innych. Tradycja łamania się opłatkiem nawiązuje do uczty pierwszych chrześcijan, którą zorganizowali na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Jest to najbardziej popularna tradycja w Polsce.
Potrawy wigilijne
Dwanaście wilijnych potraw ustanowiono na cześć dwunastu apostołów. Ważne, by każdy uczestnik kolacji wigilijnej spróbował każdej z potraw, ponieważ zapowiada to dobrobyt i równie obfitą wigilie w nadchodzącym roku. Tradycyjne polskie dania to barszcz czerwony z uszkami, dania rybne, groch z kapustą, zupa grzybowa i chałka chlebowa.
Zobacz również: 5 nietypowych świątecznych TRADYCJI ze świata