5 nietypowych świątecznych TRADYCJI ze świata

Gdy w Polsce wypatrujemy pierwszej gwiazdki, dzielimy się opłatkiem i pozostawiamy miejsce dla niespodziewanego gościa, w innych częściach świata kultywowane są inne bożonarodzeniowe tradycje. Oto 5 nietypowych obyczajów świątecznych ze świata.

unsplash.com

Niemcy – ogórki na choince

W niemieckich domach na choinkach nie znajdziemy jedynie kolorowych łańcuchów, ale również ogórki, a raczej bombki w kształcie tych warzyw. Nietypowe bombki wypatrywane są zwłaszcza przez najmłodszych członków rodziny – dziecko, które pierwsze odnajdzie ogórek, dostanie dodatkowy prezent.

Słowacja – rzucanie jedzeniem

W niektórych domach w Słowacji wciąż kultywowana jest tradycja rzucania jedzeniem. Podczas rozpoczęcia świątecznej kolacji, głowa rodziny musi rzucić jedną z tradycyjnych potraw w sufit – im więcej jedzenie pozostanie na suficie, tym więcej dobrobytu spłynie na domowników w nowym roku.

Norwegia – chowanie mioteł

Lata temu w Norwegii wierzono, że w dniu Bożego Narodzenia budzą się wszystkie demony i złe duchy, szukają w domach mieszkańców tego kraju mioteł, a następnie na nich odlatują, by szerzyć zło na świecie. Dlatego do tej pory Norwegowie w Wigilię chowają miotły w sekretnych i nieznanych miejscach w swoich domach.

Finlandia – oczyszczenie w saunie

Mieszkańcy Finlandii obchodzą Boże Narodzenie podobnie do Polaków – spotykają się w rodzinnym gronie, wspólnie spożywają wieczerzę, a pod choinką układają prezenty. Różni nas jednak jeden szczegół – w Wigilię mieszkańcy Finlandii odwiedzają sauny, ponieważ wierzą, że kąpiel parowa da im oczyszczenie zarówno ducha, jak i ciała.

Hiszpania – dzielenie się chałwą

Gdy w Polsce dzielimy się opłatkiem, mieszkańcy Hiszpanii dzielą się chałwą – przekąską pochodzącą z Bliskiego Wschodu.  W tym kraju wieczerza wigilijna rozpoczyna się po pasterce. Ulice Hiszpanii wypełnione są wtedy kolorowymi światłami, tańcem, śpiewem i muzyką.

Zobacz również: 3 zdrowe przepisy na słodkie świąteczne przekąski

Komentarze

Komentarze