Jak objawia się nietolerancja laktozy?
Po wypiciu szklanki mleka lub cappuccino odczuwasz przykre objawy, takie jak bóle brzucha lub wzdęcia? Może to świadczyć o nietolerancji laktozy. Oto w jaki sposób objawia się ta nietolerancja pokarmowa.
Czym jest nietolerancja laktozy?
Nietolerancja laktozy to częsta nietolerancja pokarmowa, uaktywniająca się w przypadkach niedoborów w organizmie enzymu potrzebnego do rozkładania laktozy, czyli laktazy. Wynikają z tego przykre objawy po spożyciu pokarmów bogatych w laktozę.
Rodzaje nietolerancji
Pierwszy rodzaj nietolerancji laktozy to nietolerancja wrodzona i występuje bardzo rzadko. Noworodek, u którego rozpoznana zostanie wrodzona nietolerancja laktozy, od pierwszych godzin życia nie toleruje laktozy. Inny rodzaj, czyli pierwotna nietolerancja laktozy, występuje w przypadku, gdy przykre dolegliwości po spożycia mlecznych produktów pojawiają się czasie dorosłego życia, chociaż wcześniej nie było problemów po spożyciu produktów bogatych w laktozę. Znana jest również wtórna nietolerancja laktozy, która występuje wskutek niektórych urazów i przebytych jednostek chorobowych.
Objawy nietolerancji laktozy
Laktoza, która nie zostaje prawidłowo rozłożona i wchłonięta, ulega fermentacji bakteryjnej, co skutkuje przykrymi dolegliwościami. Najczęstsze objawy tej nietolerancji pokarmowej to:
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- nudności,
- biegunki,
- uczucie pełności,
- napięcie brzucha,
- uporczywe kolki.
Jak zdiagnozować nietolerancję?
Jeżeli odczuwasz powyższe symptomy nietolerancji laktozy, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci badania potwierdzające lub wykluczające nietolerancję pokarmową. Może to być test genetyczny, wodorowy test oddechowy, test zmian poziomu glukozy w surowicy krwi, badanie moczu, lub próba eliminacyjna, czyli wykluczenie na dwa tygodnie laktozy z jadłospisu w celu zweryfikowania, czy przykre dolegliwości ustąpią.
Zobacz również: Najczęstsze choroby oczu u dorosłych
Źródło: ktomalek.pl