Najczęstsze choroby oczu u dorosłych

Oczy są jedną z najdelikatniejszych części naszego ciała. To dzięki nim odbieramy 80% informacji, które docierają do naszego mózgu. Dlatego nigdy nie powinniśmy bagatelizować problemów z naszym wzrokiem.  Jakie choroby oczy występują najczęściej?

unsplash.com

Jaskra

Najczęstszą przyczyna jaskry jest wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Może być również następstwem różnych chorób, na przykład cukrzycy, miażdżycy lub wysokiego ciśnienia tętniczego. Pierwsze objawy jaskry mogą być niezauważalne. Choroba rozwija się bardzo powoli. Jeżeli zauważysz symptomy takie jak ból i zaczerwienienie oczu, zawężenie pola widzenia, efekt halo wokół źródeł światła i znaczne pogorszenie widzenia, warto skonsultować się z lekarzem. Nie wolno lekceważyć takich objawów. W następstwie jaskry uszkodzony zostaje nerw wzrokowy. Ta choroba może skutkować nawet utratą wzroku.

Zaćma

Pierwsze objawy zaćmy to zaburzenia widzenia, mętny i niewyraźny obraz, a także szarobiały kolor źrenicy. Zaćma rozwija się wskutek przemiany materii soczewki. Może doprowadzić do znacznej utraty przejrzystości, a także do całkowitej utraty wzroku. Osobom po 50 roku życia zaleca się profilaktyczne badania oczu pod kątem zaćmy.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Jeżeli widzisz proste linie jako linie faliste lub zniekształcone, może to oznaczać zwyrodnienie plamki żółtej. Ta choroba występuje wskutek zwyrodnienia centralnej części siatkówki oka – plamki żółtej. W jej następstwie może pojawić się pogorszenie, a nawet utrata wzroku. Badania wykazały, że choroba występuje najczęściej u osób obciążonych tym schorzeniem genetycznie, a także wśród osób palących i zmagających się z nadciśnieniem tętniczym.

Odwarstwienie siatkówki

Pierwsze objawy choroby są niewidoczne i nierozpoznawalne. Typowym symptomem odwarstwienia siatkówki jest pojawienie się w polu widzenia błysków i kształtów z nasilającą się częstotliwością. Wskutek choroby warstwa nerwowo-czuciowa oddziela się od warstwy barwnikowej, co może doprowadzić do upośledzenia wzroku lub całkowitej utraty widzenia.

Zobacz również: Dieta dla oczu – co jeść, by polepszyć wzrok?

 

Źródło: czasnawzrok.pl

Komentarze

Komentarze