NASZA RODZINA SIĘ POWIĘKSZY! – czyli kiedy powiedzieć dziecku, że jestem w CIĄŻY?

Prawdopodobnie o tej radosnej nowinie będziesz chciała poinformować swoje dziecko mniej więcej w tym samym czasie, w którym ogłosisz swoją ciążę reszcie świata. Kiedy powiesz o kolejnym potomku wszystkim przyjaciołom i rodzinie, będzie o wiele trudniej zatrzymać tę  informacje z dala od Twojego dziecka, ponieważ ludzie będą chcieli Ci pogratulować i porozmawiać o ciąży. Najlepiej, jeśli usłyszy nowiny od Ciebie, a nie od sąsiadów. 

Większość ekspertów zaleca jednak, abyś poczekała, aż Twoja ciąża się ustabilizuje – po pierwszym trymestrze, kiedy ryzyko poronienia się zmniejsza.

Warto też poczekać, aż Twój brzuch zacznie rosnąć. Małe dziecko może mieć trudności z wyobrażeniem sobie, że w Twoim wnętrzu pojawiło się dziecko, jeśli wciąż wyglądasz tak samo. Będzie w stanie lepiej to sobie wyobrazić, kiedy będziesz miała wypukły brzuszek.

Jeśli musisz wyjaśnić, dlaczego cierpisz na nudności lub zmęczenie, zanim będziesz gotowa na ogłoszenie ciąży, możesz powiedzieć dziecku, że jesteś zmęczona lub i nie czujesz się dobrze. W każdym razie lepiej nie przypisywać Twoich symptomów ciąży, aby Twoja pociecha nie obwiniała nowego dziecka, o to, że mama czuje się źle lub nie jest w stanie się z nim bawić.

Kiedy będziesz gotowa na rozmowę, wybierz odpowiedni czas, gdy dziecko jest zrelaksowane i nie musi zmagać się z innymi stresującymi zmianami, takich jak rozpoczęcie szkoły lub przeziębienie. Znajdź spokojny okres, w którym dziecko będzie miało czas na przetworzenie wiadomości i zadawanie pytań – unikaj okresów przejściowych, takich jak pora snu lub przed pójściem do szkoły. Jeśli to możliwe, porozmawiajcie z dzieckiem oboje z mężem.

Jak powinnam podzielić się wiadomościami?

Tygodnie zanim powiesz swojemu dziecku o ciąży, dobrze jest zacząć od urabiania gruntu. Możesz zacząć czytać mu książeczki dla dzieci o rodzeństwie. Możesz też porozmawiać o przyjaciołach dziecka i ich małym rodzeństwie, a następnie powiedzieć: „Pewnego dnia też możesz mieć małego brata lub siostrę”.

Dzieci lubią słuchać o tym, jak wyglądali ich rodzice, kiedy byli mali. Możesz powiedzieć im, co czułaś gdy sama spodziewałaś się rodzeństwa: „Kiedy moja mama i tata po raz pierwszy przynieśli mojego brata/siostrę do domu, byłam szczęśliwa, że mam z kim się bawić. ” Przywołuj pozytywne skojarzenia ze swojego lub męża życia.

Kiedy jesteś gotowa, aby powiedzieć dziecku o ciąży, używaj prostego, bezpośredniego języka, komunikaty powinny być pozytywne. Na przykład: „W tej chwili w brzuszku mamy rośnie dziecko. Będziesz miał młodszą siostrę (lub brata) na wiosnę.”

Pamiętaj, że Twoje dziecko może nie rozumieć, ile czasu zajmie przybycie nowego rodzeństwa na świat. Możesz powiązać czas porodu z czymś, co jest mu znane, na przykład porą roku, świętem lub innym wydarzeniem, które pomoże mu lepiej zrozumieć harmonogram ciąży.

 

Jak ono może zareagować?

Twoje dziecko może nie zareagować żywo i bardzo emocjonalnie na pierwsze ogłoszenie nowiny lub może być nieco zaniepokojone. Jeśli jest podekscytowane, możesz zaproponować, że to ono powinno powiedzieć Babci i Dziadkowi (lub innej ważnej osobie) o tym radosnym wydarzeniu. Nawet jeśli ta osoba już wie o ciąży, Twoje dziecko będzie miało poczucie, że odgrywa ważną rolę w informowaniu reszty świata o jego nowym rodzeństwie.

Jeśli twoje dziecko wydaje się zdezorientowane lub zaniepokojone nowiną, powiedz „Wygląda na to, że czujesz się zdezorientowany lub zdenerwowany. Chcesz mi powiedzieć o swoich uczuciach?” Następnie pozwól dziecku zdecydować, czy chce dowiedzieć się o nowym dziecku więcej. Nie musisz przeciążać go faktami, jeśli nie jest zainteresowane.

Daj mu czas na oswojenie się z nowiną. Dla niego to też jest nowe, trudne doświadczenie.

 

DB

Źródło: Babycenter.com

Komentarze

Komentarze