Niedobór ŻELAZA – objawy, przyczyny, skutki
Żelazo odpowiada za wiele ważnych procesów w naszym organizmie. Jego niedobór w znaczny sposób wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną. Jakie są objawy, przyczyny i skutki niedoboru żelaza? Jak leczyć niedobór?
Powody niedoboru żelaza
Główne powody niskiego poziomu żelaza są skutkiem nieodpowiedniego sposoby odżywiania. Przyczyniają się do tego niedobory żywieniowe, błędy w odchudzaniu, gwałtowne zmiany w sposobie odżywiania, a także mała aktywność fizyczna. Kolejnym czynnikiem wpływającym na niedobór żelaza jest dostarczanie organizmowi zbyt dużej ilości fosforanów, które powodują nieprzyswajalność żelaza (cukier, sól, produkty z mąki pszennej lub biały ryż). Bardziej narażone na niedobór tego pierwiastka są kobiety w ciąży, karmiące piersią, a także dzieci w okresie dojrzewania.
Objawy niedoboru
Zmęczenie i problemy z koncentracją, to pierwsze objawy niedoboru żelaza. U dzieci często pojawiają się problemy z nauką i brak sił do nauki, co często jest skutkiem niedoborów tego pierwiastka. Kolejne symptomy, jakie można zaobserwować to zmiany w kolorycie skóry – blada cera pozbawiona rumieńców może świadczyć o konkretnych niedoborach. Inne objawy to nerwowość, znużenie, bóle głowy, nudności i stopniowo pojawiające się problemy z włosami, cerą i paznokciami – wypadanie włosów, kruche i rozdwajające się paznokcie, suchość skóry lub zajady – zapalenie w kącikach ust.
Skutki niedoboru żelaza
Niedobory żelaza powodują wiele różnych dolegliwości – wypadanie włosów, łamliwość paznokci, problemy z cerą, ciągłe poczucie zmęczenia, zawroty głowy, brak koncentracji, duszności i kołatanie serca. Przewlekły niedobór żelaza może doprowadzić do anemii.
Trzy najważniejsze zasady w kwestii zapewnienia odpowiedniego poziomu żelaza
- Trzeba jeść żywność naturalną.
- Trzeba jadać to, co jest obfitym źródłem żelaza.
- Trzeba pamiętać o witaminie C, która wzbogaca źródła żelaza i czyni je bardziej przyswajalnymi.
Jak walczyć z niedoborem?
By podnieść poziom żelaza warto wzbogacić swoją dietę o produkty takie jak warzywa strączkowe, fasola, groch, kiełki pszenicy, orzechy, nasiona dyni i słonecznika, natka pietruszki, suszone morele, rodzynki, chleb razowy, otręby, żółtka jaj, drób, wątróbka i ryby. Warto pić herbatę pokrzywową, sok pomarańczowy, sok z natki pietruszki, sok ze śliwek, lub sok z buraków. Można również suplementować żelazo w pigułkach, byle pochodzenia organicznego, czyli takie samo jak występujące w żywności.
Zobacz także:
Witamina C – kto potrzebuje jej najwięcej? Objawy niedoboru i naturalne źródła witaminy.