Osoby o tych IMIONACH są postrzegane jako MNIEJ INTELIGENTNE. Sprawdź

Imię ma wpływ na to, jak jesteśmy odbierani przez osoby z otoczenia. Warto więc dobrze zastanowić się, dokonując tego wyboru w odniesieniu do dziecka. Z wieloma imionami wiążą się stereotypy, niektóre z nich kojarzą nam się dobrze, inne wręcz przeciwnie.

Imię a cechy charakteru
Zdaniem naukowców imię, które posiadamy, jest nośnikiem informacji o cechach charakteru właściciela, a nawet przywołuje na myśl konkretny zawód.

Zawodowy kierowca to Kazimierz, a hydraulik to Henryk. Z kolei Maria i Hanna to opiekunki, ponieważ te imiona kojarzą się z życzliwością i opiekuńczością. Bożena jest osobą rzetelną, więc wykonuje pracę administracyjną.

Anita i Zbigniew w uszach Polaków uchodzą za osoby ambitne, ich przeciwieństwem są: Bogdan, Zenon i Mariola. Są one postrzegane jako mało inteligentne. Natomiast Anny to osoby wykazujące się lojalnością. W czasach szkolnych dobrze się uczą.

Niski status społeczny jest przypisywany osobom o imionach: Nikola, Oskar czy Vanessa. Co prawda, wyróżniają się one w grupie rówieśników, ale przywołują one negatywne skojarzenia.

Sposób przedstawiania
Na to, jak postrzegamy osoby, ma wpływ też sposób, w jaki zostają one nam przedstawione. Jeśli ktoś użyje zdrobnienia, np. Kaśka czy Kasia, to będziemy mieć wrażenie, że mamy do czynienia z żywiołową i przyjacielską osobą. Inaczej będzie w przypadku Katarzyny.

Obecnie rodzice mogą dzieciom nadawać imiona w formie zdrobniałej, a więc nie Zofia, tylko Zosia. Nie jest to dobry pomysł, bo ta postać sygnalizuje niedojrzałość. Może też stwarzać problemy w życiu dorosłym.

Badania na temat wpływu imienia na to, jak człowiek jest postrzegany, przeprowadziła dr Krystyna Doroszewicz z SWPS.

Zobacz też: Osoby o tych imionach są NAJGORĘTSZYMI KOCHANKAMI. Sprawdź

Źródło: swps.pl
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze