Pijesz regularnie alkohol? Sprawdź co on z Tobą robi!

 

Przyjęło się, że impreza bez alkoholu to nie impreza. Gdy brakuje go na spotkaniu towarzyskim, to też odczuwamy niezadowolenie. Po alkoholu lepiej się rozmawia i szybciej nawiązuje kontakty. Przyjęło się, iż pity w umiarze nie szkodzi, a nawet pozytywnie wpływa na organizm. Jednak jego nadmiar ma opłakane skutki, grozi uzależnieniem, niszczy zdrowie i często rodzinę.

Jednym ze skutków spożycia nadmiernej ilości alkoholu jest kac. Objawia się bólem głowy, brakiem apetytu czy zmęczeniem. Skutki kaca można łagodzić m.in. poprzez prysznic, długi spacer czy zjedzenie rosołu. Jednak w rzeczywistości nie ma jednego sposobu, który by zupełnie go wyeliminował.

Alkohol pity w nadmiarze sprzyja nabieraniu tkanki tłuszczowe, gdyż jest kaloryczny. Dlatego gdy się jest na diecie, to dobrze całkiem go odstawić. Ponadto negatywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby, osłabia odporność i co najgorsze może prowadzić do raka m.in. krtani.

Są to niektóre z wielu skutków spożywania alkoholu. Warto dodać, że wg Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczna porcja alkoholu dla kobiet to do 2 jednostek alkoholu dziennie, dla mężczyzn do 4 jednostek. Przypominamy, że jedna porcja to np. 250 ml piwa (5%) lub 100 ml wina (12%) lub 30 ml wódki (40%).

Warto jednak pamiętać, że każdy ma inną tolerancję na alkohol i już niewielka dawka pita codziennie może prowadzić do uzależnienia.

Komentarze

Komentarze