Szczepionka na koronawirusa powoduje NIEBEZPIECZNĄ reakcję niepożądaną! WSTRZYMANO badania!

Trzecia faza badań klinicznych szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, opracowanej przez AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki, została czasowo wstrzymana ze względu na możliwe niebezpieczne działanie niepożądane u jednego z pacjentów – pisze Stat News.

Pojawiły się skutki uboczne

Według rzecznika AstraZeneca, jednego z liderów wyścigu o szczepionkę COVID-19, wstrzymano testy skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki AZD1222, aby przeanalizować dane dotyczące skutków ubocznych. Niewyjaśniona reakcja u osobnika testowego może nie być związana ze szczepionką, ale zawieszenie badań jest procesem rutynowym w przypadku podejrzenia choroby związanej ze szczepionką.

Czytaj też: Powstała najskuteczniejsza szczepionka na koronawirusa! Nie jest dożylna!

Trwa analizowanie przypadku

AstraZeneca przeprowadzi przyspieszoną analizę przypadku, aby zminimalizować opóźnienia w badaniach klinicznych. Jednak nie jest jeszcze jasne, jak sytuacja może wpłynąć na dostępność szczepionki. Dziewięciu kandydatów na szczepionki jest obecnie w fazie III badań, a naukowcy pracujący nad innymi lekami również zaczęli szukać podobnych zdarzeń niepożądanych.

Chociaż nadal nie jest jasne, jak poważne i rzadkie może być zdarzenie niepożądane, prawdopodobnie wpłynie ono na szybkość udostępniania danych z badań klinicznych z Wielkiej Brytanii. Tylko te dane pozwolą FDA (Food and Drug Administration) na zatwierdzenie dopuszczenia szczepionki do użycia w nagłych wypadkach.

W drugiej fazie badania 60 procent badanych (łącznie 1000 uczestników) doświadczyło skutków ubocznych, takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśni i tkliwość w miejscu wstrzyknięcia, ale wszystkie te symptomy były bardzo subtelne. W trzecią fazę testów będzie zaangażowanych około 30 tysięcy Amerykanów.

AZD1222 został stworzony na bazie zneutralizowanego adenowirusa wywołującego przeziębienie, do którego został dodany gen jednego z białek SARS-CoV-2. Podobne szczepionki adenowirusowe zostały już przetestowane przeciwko innym niebezpiecznym wirusom, takim jak np. wirus Ebola.

Źródło: Stat News

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze