Uwaga, alarm! Nowe badania dotyczące „energetyków”. Co powinnaś o TYM wiedzieć!

Niesamowicie popularne wśród nastolatków napoje energetyczne, właściwie każdej firmy i w każdym smaku wydają się spadać z półek wprost do plecaków młodych ludzi. Ale czy są one zdrowe do picia dla młodzieży? Kolejne badania pokazują powody do niepokoju w ciągłym doskonaleniu tych modnych napojów.

Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny i cukru jest szkodliwe dla każdego. Problem z produktami sprzedawanymi jako „napoje energetyczne” polega na tym, że te elementy są mieszane ze słodkimi, owocowymi napojami, które wręcz hipnotyzują młodsze dzieci i często prowadzą do tego, że konsumują ich zbyt dużo, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Około jedna trzecia dzieci w wieku od 10 do 19 lat regularnie spożywa napoje energetyczne. Według badań opublikowanych w Canadian Journal of Cardiology nadmierne spożycie napojów energetycznych lub nadużywanie takich napojów przez nastolatków zwiększa ryzyko wystąpienia epizodów sercowych lub arytmii nawet u dzieciaków, które do tej pory miały całkiem zdrowe serca. Kanadyjskie badanie wykazało również, że ryzyko to rośnie, gdy nastolatek pije „energetyki” przed lub podczas aktywności sportowej lub podczas ćwiczeń.

Młodzież powinna zachować większą ostrożność podczas spożywania napojów energetycznych niż przy kawie lub napojach bezalkoholowych. Często zawierają one też inne substancje, które mogą reagować niekorzystnie z substancjami pochodzącymi z innych napojów energetycznych lub bardzo niebezpiecznie z alkoholem, który jest podobno popularnym drinkiem dla młodych imprezowiczów.

Jak na ironię, chociaż te napoje są sprzedawane w celu zwiększenia klarowności umysłu i energii fizycznej, coraz więcej badań sugeruje, że faktycznie robią coś zupełnie przeciwnego. Nadmierna konsumpcja cukru i kofeiny zawartej w tych napojach prowadzi podobno do uzależnienia chemicznego, złych wzorców snu i leniwego zachowania. Jedno z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Minnesota i Duke University wykazało, że dzieciaki w wieku gimnazjalnym i licealnym, które spożywają jeden lub więcej napojów sportowych lub energetycznych tygodniowo, mogą korelować z różnymi złymi nawykami, w tym wydłużeniem czasu oglądania telewizji i grania w gry video. Inne badanie, opublikowane w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research, rzekomo wiąże konsumpcję napojów energetycznych ze zwiększonym ryzykiem uzależnienia od alkoholu.

Umiar jest kluczem do wszelkich wyborów żywieniowych. Ważne jest, aby rodzice i młodzi dorośli uświadomili sobie, że nasze ciała nie zostały zaprojektowane do spożywania dużych ilości przetworzonych chemikaliów i składników obecnych w wielu naszych produktach żywnościowych oraz napojach. Jeśli zdecydujesz się nie zakazywać ich całkowicie, dobra zasada dla nastolatków to „energetyk” raz w tygodniu, a na pewno nie częściej niż raz dziennie. Ponieważ moda na te napoje była dotychczas stosunkowo krótka, nie wiadomo jeszcze, jakie mogą być długoterminowe skutki dla rozwijającego się ciała i mózgu nastolatka, zwłaszcza jeśli są spożywane w nadmiarze. Pamiętaj, że to, co dostarczasz swojemu ciału i co najważniejsze, przy zdrowej diecie prawdziwych, pełnowartościowych pokarmów i prawidłowym śnie w nocy, pozornie pożądane korzyści z tych napojów nie będą potrzebne.

DB

Źródło: justmummies.com

Foto: picshag.com

Komentarze

Komentarze