UWAŻAJ! Chrapanie podczas ciąży może sprawić, że TWOJE DZIECKO…

Chrapanie jest niestety czymś więcej niż tylko irytującym odgłosem wydawanym podczas snu. Czy wiesz, że chrapanie podczas ciąży może…

Chrapanie podczas ciąży

Nikt nie lubi dzielić łóżka z kimś, kto chrapie – to fakt. Tak naprawdę wiele osób chrapie podczas snu, ale niewiele z nich coś z tym robi. Chrapanie zdarza się ludziom z różnych środowisk i może mieć wiele przyczyn. Okazuje się, że szczególnie niebezpieczne jest chrapanie podczas ciąży, które może faktycznie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku!

Czytaj też: Powiedz STOP! Oto 7 powodów, dla których nie powinno się dotykać brzucha kobiety w ciąży!

ciąży
Pixabay

Badanie

W trakcie badania naukowcy z University of Michigan przyjrzeli się 1673 kobietom, które były w pierwszym trymestrze ciąży. Odkryto, że 35 procent z nich chrapało. Wszystkie uczestniczki miały wykonany przegląd dokumentacji medycznej po porodzie. Właśnie wtedy naukowcy odkryli, że kobiety, które chrapały więcej niż trzy noce w tygodniu, miały gorsze doświadczenia związane z porodem, przykładowo – musiały przejść cesarskie cięcie lub urodziły mniejsze dziecko.

Kobiety, które zaczęły chrapać podczas ciąży, zwykle robiły to z powodu nadwagi, zatrzymania płynów i/lub braku równowagi hormonalnej. Przewlekłe chrapanie było o dwie trzecie bardziej związane z urodzeniem dziecka o niskiej masie ciała. Kobiety, które chrapały dwukrotnie częściej miały również cesarskie cięcie.

Dlaczego?

Chrapanie może powodować zapalenie, które jest szkodliwe dla układu sercowo-naczyniowego. Powoduje również stan zapalny, który zmienia naczynia krwionośne docierające do łożyska. Może to następnie doprowadzić do zmniejszenia przepływu krwi i składników odżywczych, które powinny dotrzeć do nienarodzonego dziecka. To z kolei powoduje mniejszy wzrost, co może wyjaśniać, dlaczego mniejsze dzieci o wiele częściej rodzą się kobietom, które chrapią.

Źródło: Parents

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze