W jaki sposób zamówić receptę online u lekarza?

Wystawienie recepty online nie trwa długo. Jeśli pacjent nie ma przeciwwskazań do stosowania danego leku i lekarz nie ma żadnych wątpliwości co do zasadności jego przepisania, odpowiedni dokument pojawia się na koncie IKP nawet w ciągu kilku minut. Kiedy recepta jest refundowana? W jaki sposób uzyskać najszybciej receptę od lekarza online? Odpowiadamy na te pytania.

Recepta od lekarza online — jak ją zamówić? 

 

fot. freepik

 

Recepta od lekarza online to bardzo wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy pacjent ma ograniczoną mobilność i nie może udać się do gabinetu lekarza osobiście. Wystawienie recepty online może poratować także w sytuacji, gdy pacjent przyjmuje jakieś leki na stałe i nagle przypomni sobie o tym, że opakowanie się kończy. Dzięki receptom online można uzyskać kolejne opakowanie potrzebnego leku bez oczekiwania w długich kolejkach do specjalisty. 

Jak zamówić receptę od lekarza online? Pomagają w tym podmioty medyczne, oferujące usługę recepty online takie jak na przykład: https://naszarecepta.pl/. Serwis służy ułatwieniu komunikacji pomiędzy pacjentem i lekarzem, za jego pośrednictwem można umówić się na prywatną wizytę u lekarza, która ma charakter zdalny. Spotkanie jest realizowane w formie rozmowy telefonicznej lub na internetowym czacie. Następnie po nim następuje wystawienie recepty online. Jeśli lekarz nie ma żadnych wątpliwości co do zasadności stosowania danego leku, dokument może zostać wypisany nawet w kilka minut.

Kiedy recepta jest refundowana? 

Wystawienie recepty online może dotyczyć również leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Wtedy część kosztów związanych z zakupem produktu leczniczego jest pokrywana przez NFZ. Wysokość refundacji zależy od kategorii leku, jego ceny oraz od ustaleń między NFZ i producentem leku. Przykładowo, popularne leki z metforminą są refundowane, gdy stwierdzono cukrzycę. Tymczasem wobec osób z insulinoopornością stosowane są ceny bez refundacji. Jeśli chodzi o cenę recepty od lekarza online, sam w sobie dokument jest darmowy, ale ubiegając się o niego, należy zazwyczaj opłacić koszt prywatnej wizyty u lekarza. 

Kiedy wystawienie recepty online nie jest możliwe?  

Istnieją pewne sytuacje, kiedy wystawienie recepty online nie będzie możliwe. Należą do nich np.: 

  • ciąża u pacjentki, co stanowi przeciwwskazanie do stosowania większości leków (chyba że lekarz uzna inaczej); 
  • stwierdzenie u pacjenta alergii lub nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu leczniczego; 
  • wątpliwości co do autentyczności informacji podanych przez pacjenta w formularzu zamawiania recepty od lekarza online.

W tego typu przypadkach lekarz może zaproponować zamienniki dla danego leku lub skierować na dodatkową wizytę albo badania.

Wystawienie recepty online może nie być możliwe także w przypadku bardziej specjalistycznych preparatów, np. leki na choroby nowotworowe może wypisać jedynie lekarz onkolog, który jest na bieżąco z historią leczenia danego pacjenta. 

Jak wykupić leki z recepty od lekarza online? 

Po wystawieniu recepty online proces jej realizacji jest bardzo prosty. Pacjent otrzymuje kod e-recepty w wiadomości SMS oraz e-mail i wystarczy z tym kodem udać się do najbliższej apteki. Jeśli pacjent nie pamięta kodu e-recepty, może go wyświetlić także z poziomu aplikacji lub konta IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Możliwe jest również zeskanowanie kodu QR z ekranu telefonu. Dodatkowo celem zweryfikowania tożsamości należy podać farmaceucie numer PESEL — dopiero po wykonaniu tej czynności leki są wydawane. 

Przez jak długi czas po wystawieniu recepty online jest ona ważna?

Recepta od lekarza online ma, podobnie jak klasyczna papierowa recepta, określony termin ważności. Zwykle czas na wykupienie leków wynosi do 30 dni od momentu wystawienia recepty online. W niektórych przypadkach termin ważności jest krótszy (np. jeśli przepisano antybiotyki) lub dłuższy (np. gdy pacjent przyjmuje stale leki immunosupresyjne). Niewykupienie recepty online zawczasu skutkuje brakiem możliwości jej zrealizowania. W takiej sytuacji pacjent musi ponownie odbyć wizytę u lekarza i zdobyć nową e-receptę.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze

Komentarze