Szykowanie pokoiku dla dziecka – zanim zrobisz, poznaj „za” i „przeciw”!

Wiele ciężarnych kobiet marzy o udekorowaniu pokoiku dla swojego przyszłego dziecka. Planuje zakup łóżeczka, mebelków, pluszaków i różnych ozdobnych gadżetów… Czy ma to jednak sens? Czy warto inwestować czas i pieniądze w wyszykowanie pokoiku dla takiego maluszka?

Oto za i przeciw!

pokoiku
Unsplash

PRZECIW

Dekorowanie pokoiku dla dziecka może być bardzo miłe i przyjemne. W sklepach możemy znaleźć naprawdę wiele uroczych rzeczy dla malutkich dzieci. Ale czy to wszystko ma naprawdę sens? Czy nie robimy tego bardziej dla siebie niż dla dziecka? Przewijak, fotel bujany, elektroniczna niania, nowy kolor ścian, fantazyjny kosz na pieluchy, wieszaki z kwiatuszkami lub samochodzikami i pluszaki – to wszystko naprawdę sporo kosztuje, a większość z tych rzeczy tak naprawdę nie jest ci do niczego potrzebna! Czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na przyszłą edukację dziecka?

ZA

Mimo iż twoje dziecko jest jeszcze bardzo malutkie, potrzebuje naprawdę wielu rzeczy – ubrań, kosmetyków do pielęgnacji i pieluszek. Jeśli nie chcesz, aby twój dom się zagracił, przygotowanie dziecięcego pokoiku to świetny pomysł na przechowywanie wszystkich tych rzeczy.

Czytaj też: Największe mity dotyczące karmienia piersią! Nie warto w nie wierzyć!

pokoiku
Unsplash

PRZECIW

Być może tego nie wiesz, ale nowe rzeczy mogą być bardzo toksyczne! Zdaniem ekspertów, powietrze w naszym domu może być nawet 5 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz! Wszyscy dobrze znamy zapach, który unosi się z nowych mebli, a zwłaszcza nowego dywanu. To, co wąchamy, nazywane jest fachowo lotnymi związkami organicznymi. Jest to zapach toksycznych chemikaliów ulatniających się z nowych rzeczy i obejmują one takie substancje, jak formaldehyd, aceton (materiał, którym usuwasz lakier do paznokci) i benzen. Czy naprawdę chcemy, aby nasze malutkie dziecko oddychało tymi niezwykle szkodliwymi dla zdrowia toksynami?

ZA

Każda kobieta, która karmi piersią, chciałaby robić to w miejscu, które będzie jej zapewniało intymność oraz bezpieczeństwo. Pokoik dla dziecka wydaje się tu być wprost idealny. Jeśli karmisz piersią, a nawet jeśli nie, potrzebujesz miłego, spokojnego miejsca, w którym ty i dziecko możecie spędzić trochę czasu na wspólnym poznawaniu się, zwłaszcza, jeśli twój dom jest pełen innych domowników, którzy mogą ci w tym przeszkadzać.

To bardzo ważne, aby móc udać się w takie miejsce i w spokoju karmić piersią. Dotyczy to również karmienia w środku nocy. Kiedy twoje maleństwo obudzi się głodne, będziesz mogla udać się w ciszy do takiego pokoiku i w spokoju nakarmić dziecko piersią, nie przeszkadzając swojemu śpiącemu partnerowi.

Ciekawostka!

Amerykańska Akademia Pediatrii od dawna zaleca, żeby niemowlęta spały w tym samym pokoju co ich rodzice przez co najmniej sześć miesięcy, aby ograniczyć występowanie SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, ang. Sudden Infant Death Syndrome). Jednak nowe badania pokazują, że po 4 miesiącach dzieci śpią lepiej i dłużej, gdy śpią we własnym pokoju.

Badanie wykazało, że kiedy niemowlęta śpią w pokoju z rodzicami, rodzice częściej podejmują niebezpieczne praktyki wspólnego snu. Niemowlęta śpiące we własnym pokoju po 4 miesiącach spały średnio 9 godzin, zaś w przypadku tych, które spały w pokoju rodziców, było to tylko 8,3 godziny.

Czytaj też: Dlaczego matki, które przeszły in vitro mają problemy z karmieniem piersią? Winna jest…

pokoiku
Unsplash

Źródło: Babygaga.com

Zdjęcia: Unsplash

 

Komentarze

Komentarze