Co robić, gdy Twoje dziecko boi się ciemności?

Strach przed ciemnością jest jednym z typowych lęków z dzieciństwa. W ciemności wyobraźnia dziecka działa ze zdwojoną siła, tworząc w jego umyśle przerażające obrazy. Nie wpływa to pozytywnie na sen dziecka i jego samopoczucie. Jak temu zaradzić?

Skąd bierze się strach przed ciemnością?

Lęk przed ciemnością związany jest z rozwojem kreatywności u dziecka, ponieważ w dzieci w okresie przedszkolnym rozwijają swoją wyobraźnię. Żyją one w tym czasie w rzeczywistości baśniowej, a nocą warunki są idealne do kreowania w ich głowie różnych obrazów. Lęk przed ciemnością najczęściej pojawia się u przedszkolaków, a rzadziej u starszych dzieci.

Na co uważać?

Warto zwrócić uwagę na to, co dziecko ogląda w ciągu dnia i wieczorem. Obrazy te mogą powrócić do malucha przed snem. W godzinach wieczornych rodzic powinien zapewnić wyciszenie swojemu dziecku – zadbać, by nie doznawało silnych emocji, nie oglądało pobudzających wyobraźnię bajek i nie grało w głośne gry.

Jak zapewnić dziecku spokojny sen?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by noc kojarzyła się dziecku z czymś dobrym i kojącym. Warto spędzić z nim czas przed snem i pomóc mu w zaśnięciu. Dziecko powinna stale pamiętać, że ma wsparcie w rodzicu. Niezwykle ważne jest tu poczucie bezpieczeństwa. Godziny wieczorne mogą być dla niektórych dzieci niezwykle trudne, ponieważ mogą kojarzyć się ze stresującymi sytuacjami i nawracającymi obrazami, które potęgują lęk. Rytuał polegający na usypianiu dziecka nie tylko zapewni maluchowi poczucie bezpieczeństwa i spokojną noc, ale także wzmocni relacje między nim a rodzicem. Warto pamiętać, by okazywać dziecku wsparcie, nie pozostawiać go samego z problemem. Jeśli maluch czuje się bardziej komfortowo przy zapalone lampce, nie warto pozbawiać go tego źródła światła. Dziecko musi kojarzyć noc i sen z poczuciem bezpieczeństwa i komfortem.

Zabawa i rozmowa – lek na pokonanie lęku

Rodzic może opowiedzieć dziecku o swoich lękach z dzieciństwa i swoich własnych sposobach na walkę z nimi. Może to zainspirować dziecko do podobnego działania. Pomocne mogą okazać się także różne zabawy. Jeśli dziecko boi się potwora, można wspólnie narysować go na kartce i dorysować mu zabawne elementy na ciele. Dzięki temu potwór będzie dla dziecka mniej straszny. Jeśli malucha przerażają cienie pojawiające się po zmroku, pokaż mu na czym polega to zjawisko za pomocą zabawy. Niech zobaczy jak wyglądają cienie jego zabawek – do tego wystarczy tylko lampka i gładka ściana.

Zobacz również: Skąd biorą się koszmary u dziecka?

 

Źródło:  psychologia.net.pl

Komentarze

Komentarze