Amerykańscy naukowcy ALARMUJĄ! Koronawirus przenosi się głównie PODCZAS…

Amerykańscy naukowcy odkryli, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową, ale nie podczas kaszlu lub kichania, lecz podczas mówienia.

Droga zakażenia

Jak pokazują badania, koronawirusem można zarazić się przebywając w otoczeniu, w którym mówiła osoba zarażona. Aerozol wydychanego powietrza z wirusami może unosić się ponad 10 min w zamkniętym pomieszczeniu. Odkrycia tego dokonali badacze z National Institut for Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK). Wyniki ich badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Proceeding of the National Academy of Sciences of the USA” w środę (13.05.2020).

Czytaj też: Kiedy skończy się pandemia koronawirusa? Krzysztof Jackowski PODAŁ DATĘ!

lek
Pixabay

Kropelki dało się nawet policzyć!

W trakcie badania, ochotnik biorący udział w eksperymencie, musiał przebywać w zamkniętym pomieszczeniu i przez 25 sekund powtarzać frazę „stay healthy”. W tym samym czasie naukowcy podświetlali laserem kropelki wydzieliny z jego ust. Kropelki te były widoczne i można je było nawet policzyć! Wyniki badania pokazują wyraźnie, że kropelki utrzymują się w powietrzu przeciętnie przez 12 minut.

Czy noszenie maseczek ma sens?

Jak pokazują wyliczenia naukowców, w ciągu minuty głośnego mówienia wydzielanych jest ponad 1000 kropelek z zawartością wirusa. We wcześniejszych badaniach wykazano, że podczas cichej artykulacji produkowanych jest mniej kropelek.

Badacze zalecają używanie maseczek zakrywających usta i nos.

Czytaj też: Bill Gates WIE COŚ o szczepionce przeciw COVID-19! Ujawnił SZOKUJĄCĄ informację!

Źródło: DW

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze