DEZYNFEKOWANIE ZABAWEK. Jak to się robi?
Zabawki, szczególnie te dla niemowlaka, muszą być czyste, ponieważ często lądują na podłodze, a następnie w dziecięcej buzi. Z tego względu bardzo ważne jest dbanie o czystość zabawek. Jak należy myć zabawki? I czy konieczne jest dezynfekowanie zabawek? Zobaczmy.
Zabawki nie mają łatwego życia, ponieważ często lądują na podłodze, zostają pobrudzone jedzeniem, a do tego osiada na nich kurz. Trudno się więc dziwić, że na zabawkach jest pełno bakterii. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać je w czystości i regularnie je myć. Ale czy konieczne jest dezynfekowanie zabawek? Jak wiadomo, nadmierna sterylność też nie jest dobra dla naszego dziecka.
Jak często należy myć zabawki dla dzieci?
Z pewnością zabawki takie jak gryzaki i grzechotki dla niemowląt należy zdezynfekować zaraz po ich zakupie. Można je po prostu sparzyć gorącą wodą. Częstotliwość ich późniejszego mycia zależy od intensywności ich używania. Wskazane jest jednak aby myć zabawki raz na tydzień.
Z pewnością należy niezwłocznie umyć zabawkę, która upadła na ziemię w trakcie spaceru. Poza tym, częściej należy myć zabawki, gdy mamy w domu zwierzę, które wychodzi na zewnątrz.
Dezynfekcja zabawek jest też wskazana, jeśli dziecko przechodziło infekcję, lub gdy inne dzieci używały jego zabawek.
Jak myć i dezynfekować zabawki?
Sposób mycia i dezynfekowania zabawek jest zależny od tego, z jakiego materiału są one wykonane.
- Zabawki z plastiku. Plastikowe zabawki można myć zwykłym mydłem, lub też włożyć je do zmywarki. Pamiętaj, aby dokładnie je osuszyć, np. ręcznikiem papierowym.
- Drewniane zabawki. Drewna nie powinno się moczyć w wodzie, ponieważ może się wypaczyć, a farba na nim może się złuszczyć. Najlepiej jest przetrzeć drewnianą zabawkę wilgotną ściereczką, Jeśli chcesz zdezynfekować drewnianą zabawkę, rozcieńcz ocet z wodą i zwilż tym ściereczkę.
- Pluszanki (zabawki pluszowe). Pluszowe zabawki można prać w pralce, najlepiej na programie przeznaczonym do delikatnych tkanin. Dodatkowo, można włożyć misia do specjalnego woreczka na pranie lub do poszewki na poduszkę. To go ochroni podczas prania. Jeśli jednak producent nie zaleca prania maskotki, można ją przetrzeć szmatką zwilżoną wodą z mydłem. Bardzo ważne jest, aby po praniu dokładnie wysuszyć pluszową zabawkę. Można też odkazić maskotkę, wkładając go na dobę do zamrażarki.
- Zabawki elektroniczne. Zabawki na baterie (szumiące misie, grające samochodziki, pozytywki itd.) można czyścić tylko z wierzchu. Przede wszystkim, należy wyłączyć zabawkę lub też wyjąć z niej baterie. Następnie, przetrzyj powierzchnię zabawki szmatką uprzednio zamoczoną w wodzie z mydłem. Jeśli natomiast chcesz usunąć z zabawki bakterie i wirusy, użyj chusteczki dezynfekującej, lub też szmatki nasączonej alkoholem. Pamiętaj jednak, aby potem przetrzeć zabawkę mokrą szmatka, w celu usunięcia środka dezynfekującego z jej powierzchni.
- Gumowe zabawki do kąpieli. Gumowe zabawki do kąpieli często pleśnieją od środka, ponieważ nie ma dostępu powietrza do ich wnętrza. Po każdej kąpieli wyciśnij dokładnie wodę z zabawki, a następnie pozostaw ją do wyschnięcia, ustawiając ją otworem do dołu. Jeśli w zabawce pojawi się pleśń, zdecydowanie należy ją wyrzucić. Tymczasem, zabawki do kąpieli wykonane z twardego plastiku należy czyścić i dezynfekować co tydzień.
ZOBACZ TEŻ: Jak odstawić dziecku SMOCZEK
Źródło: www.mjakmama24.pl