Fosfor – gdzie występuje w organizmie? Objawy niedoboru

Fosfor pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Gdzie występuje? Jak objawia się jego niedobór? Jakie są najlepsze źródła fosforu?

Gdzie występuje fosfor?

Fosfor w organizmie występuje głównie w kościach, około 80% całej ilości tego składnika. Pozostałe 20% znajduje się w tkankach miękkich i płynach ustrojowych. Przemiany fosforu łączą się ściśle z gospodarką wapniową. Oprócz wapnia jest głównym składnikiem mineralnym kości, wchodzi w skład białek, tłuszczów, węglowodanów, kwasów nukleinowych oraz związków wysokoenergetycznych. Bierze udział w stale zachodzących w organizmie przemianach katabolitycznych i anabolitycznych.

Dzienna dawka fosforu

Zalecana dzienna norma spożycia fosforu wynosi 700 mg dla osób dorosłych.  Nie obserwuje się niedoboru fosforu u ludzi zdrowych, ponieważ jest on rozpowszechniony w produktach spożywczych. Przyswajanie fosforu z tych produktów jest duże – wynosi od 60-70%.

Objawy niedoboru fosforu

Niedobór fosforu jest zwykle utajony. Jeśli występują objawy, to najczęściej są to:

  • bóle mięśni i kości,
  • ogólne osłabienie,
  • zaburzenia oddychania,
  • wymioty,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • zaburzenia świadomości,
  • drgawki, dezorientacja.

Źródła fosforu

Najlepsze źródła fosforu to mięso, podroby, ryby, żółtka jaj, sery podpuszczkowe lub suche nasiona roślin strączkowych. Duże ilości fosforu można znaleźć także w pieczywie i produktach zbożowych. Dodatkowym źródłem fosforu są fosforany dodawane podczas przetwarzania żywności, na przykład przy produkcji serów topionych, niektórych wędlin i napojów. Nadmierne spożycie tych produktów nie jest korzystne, ponieważ może zakłócić stosunek wapnia do fosforu z racji pokarmowej, upośledzając wykorzystanie obu pierwiastków.

Zobacz również: Refluks żołądka – czynniki ryzyka i objawy

Komentarze

Komentarze