Jak przygotować dziecko do nocowania poza domem?

Już kilkuletnie dzieci często chcą nocować u kolegi czy koleżanki. Jak powinniśmy przygotować malucha do takiej nocowanki?

Nocowanie u kogoś inne go w domu jest dla dziecka wielkim przeżyciem. Może jednak skończyć się płaczem i pilnym powrotem do domu.

Jak tego uniknąć i sprawić, by pobyt u kolegi czy koleżanki był świetną przygodą?

 

dzieckoifigura.pl

 

Przede wszystkim my sami jako rodzice musimy być pewni, że nasze dziecko będzie bezpieczne. Nie zaprowadzajmy więc na nocowankę dziecka do domu kogoś, kogo ledwo znamy. Nocowanie powinno być poprzedzone wcześniejszymi odwiedzinami.

Jeśli jednak środowisko jest nam znane i nie mamy żadnych obaw, postępujmy z poniższym wskazówkami podanymi przez psycholog Ewę Sękowską – Molga.

 

  1. Dowiedzmy się, gdzie nasze dziecko będzie spało i jakie zasady panują w domu kolegi – potem opowiedzmy o tym naszemu dziecku, by wiedziało, czego może się spodziewać
  2. Opowiedz dziecku o własnych nocowankach, jeśli takie miały miejsce 
  3. Spakujcie plecak z potrzebnymi rzeczami na przebranie, czy do mycia, ale też zabawkami, przekąskami czy ulubionym kocykiem
  4. Ustal z rodzicami kolegi, że Twoje dziecko w każdej chwili może zadzwonić i bądź pod telefonem
  5. Upewnij się, że Twoje dziecko chce nocować poza domem; jeśli nie chce, to nie naciskaj 

 

Na koniec pozostaje życzyć dziecku dobrej zabawy i wierzyć, że nasza pociecha będzie zadowolona z nocowanki. Pamiętajmy też, że takie nocowanie jest bardzo rozwojowe. Dziecko może pobyć w innym domu, zobaczyć inne zasady czy zachowania oraz nauczyć się samodzielności.

 

„Mamoza” Gdy dziecko chce robić wszystko z mamą!

 

Komentarze

Komentarze