„Jestem gruba, muszę schudnąć”. Czy wiesz, że te słowa PRZESZKADZAJĄ w odchudzaniu?

Dietetyk Michał Wrzosek opowiada, że często zgłaszają się do do niego pacjentki, które mówią: „Jestem gruba, muszę schudnąć”.

On jednak zaleca, by nie mówić w taki właśnie sposób, bo ten komunikat zawiera dwa szkodliwe przekonania. To właśnie one mogą przeszkadzać nam w odchudzaniu.

 

pixabay

 

„Jestem gruba, muszę schudnąć”

 

Po pierwsze stwierdzenie, że „jestem gruba” jest negatywne. Buduje jednak negatywny obraz naszego ciała, a to tylko pogłębia problem. Co więcej, jeśli matka mówi tak o sobie, to nieświadomie może też uczyć swoje dzieci – szczególnie córki – negatywnego postrzegania samej siebie.

 

Po drugie „muszę schudnąć” bo jestem gruba to słaba i nieskuteczna motywacja. Znacznie lepszą będzie chęć poprawy własnego zdrowia, samopoczucia i kondycji.

 

Po trzecie, słowo „muszę” oznacza przymus zewnętrzny, a ten często nawet nieświadomie, ale budzi w nas opór. Lepiej słowo „muszę” zamienić na „chcę”.

 

Co więc powinniśmy sobie sobie mówić? Starajmy się nie oceniać siebie negatywnie. Tylko zbudować motywację do odchudzania na tym, że CHCEMY schudnąć, żeby się lepiej czuć i być zdrowym/zdrową.

 

Uwaga! Ten rogalik dla dzieci zawiera ALKOHOL!

 

Komentarze

Komentarze