Z TYM PROBLEMEM boryka się wiele kobiet! ZOBACZ gdzie szukać pomocy!

XXI wiek to okres, w którym wszyscy chcieliby wyglądać atrakcyjnie. Depilacja stała się normą, jednak wiele pań nadal skarży się na nadmierne owłosienie. Szczególnie brunetki i szatynki, w tym przypadku owłosienie często bywa ciemne i grubsze. Hirsutyzm to znacznie bardziej skomplikowany problem- warto więc poznać jego przyczyny i metody leczenia.

Hirsutyzm stwierdza się u 5-10 proc. płci damskiej, zarówno w młodym jak i starszym wieku. Jest to choroba, która polega na występowaniu nadmiernego owłosienia (ciemnego i grubego) w miejscach typowo męskich. Najczęstszą przyczyną występowania hirsutyzmu jest zbyt wysokie stężenie androgenów w organizmie. Okolice androgenozależne to: okolice nad górną wargą, broda, klatka piersiowa, okolice lędźwiowe, uda, stopy. Hirsutyzm może być również spowodowany lekami hormonalnymi: androgenami, środkami antykoncepcyjnymi, steroidami.

Diagnostyka i leczenie hirsutyzmu

Aby zdiagnozować prawidłowo pacjentkę, należy przeprowadzić rozległy wywiad i stwierdzić określony typ występującego na ciele owłosienia. Najważniejsze jest odróżnienie hirsutyzmu, który ściśle wiąże się z androgenami- od hipertrychozy, występującego nadmiernie owłosienia, które nie jest powiązane z androgenami. U pacjentek z hipertrychozą nie występują również włosy w miejscach „męskich” (patrz wyżej).

Aby prawidło zdiagnozować chorobę, należy wykonać serię badań hormonalnych i zweryfikować stężenie poszczególnych substancji:  progesteron, hormon luteinizujący (LH), hormon folikulotropowy (FSH), testosteron, siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEA-S), hormon tyreotropowy (TSH), tyroksyna, przeciwciała przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) oraz androstendion.

Pacjentki cierpiące na hirsutyzm, leczy się poprzez podawanie leków antyandrogenowych (zwykle są to tabletki antykoncepcyjne). Efekty terapii widać po około 6 miesiącach.

Jeśli obawiasz się, że możesz cierpieć na hirsutyzm poproś swojego lekarza rodzinnego o wykonanie badań, a następnie udaj się do endokrynologa, który poprowadzi leczenie! 

Zobacz też: Nadmiernie wypadają Ci włosy? TEN TANI SPOSÓB pomoże JE URATOWAĆ!

Źródło: medonet.pl

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze