Nie wybierają SWOJEJ OFIARY przypadkowo. Sprawdź, CO WABI KLESZCZE

Chociaż najczęściej ofiarami kleszczy są zwierzęta, to te pasożyty nie gardzą również ludzką krwią. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w trakcie spacerów w lesie, wąskimi dróżkami czy poboczem. Sprawdź, jakie czynniki sprawiają, że kleszcz atakuje.

Co wabi te pasożyty?
Czynnikami zwiększającymi ryzyko zaatakowania przez kleszcza są:
* temperatura ciała człowieka, sprawia, że traktują go jak pożywienie,
* pot i jego zapach, wybierają miejsca na ciele, które są ciepłe, zaciszne i wilgotne, np. pachwiny, pod kolanem, za uchem, zapach ludzkiego ciała pozwala im zidentyfikować ofiarę,
* dwutlenek węgla, który wydychamy,
* jasne ubrania.

Skutki ukąszenia przez kleszcza
Skutkiem zaatakowania przez kleszcze może być borelioza (co trzeci pasożyt jest nosicielem choroby) i kleszczowe zapalenie mózgu. Choroba wskazana jako pierwsze objawia się rumieniem pełzającym, który pojawia się po kilku dniach od ukąszenia (choć nie zawsze on występuje).

Z kolei drugie schorzenie daje początkowo objawy podobne do grypy, potem mogą wystąpić: bóle głowy, wymioty, utrata przytomności, a nawet symptomy neurologiczne.

Profilaktyka
Aby
się ustrzec ataku kleszcza, należy na łąkę i do lasu ubierać odzież z długim rękawem i nogawkami. Najlepiej to robić po południu, ale przed godziną 16, wtedy pasożyty są mniej aktywne. Stosujmy specjalistyczne preparaty w spreju.

Zobacz też: Te pasożyty ATAKUJĄ KONKRETNE osoby. Sprawdź, czy jesteś w GRUPIE ZAGROŻONYCH

Źródło: poradnikzdrowie.pl
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze