Dziecko i Figura

ZDROWIE

Nie wybierają SWOJEJ OFIARY przypadkowo. Sprawdź, CO WABI KLESZCZE

ukąszenie przez kleszcza, borelioza objawy, kleszczowe zapalenie mózgu, co wabi kleszcze

Chociaż najczęściej ofiarami kleszczy są zwierzęta, to te pasożyty nie gardzą również ludzką krwią. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w trakcie spacerów w lesie, wąskimi dróżkami czy poboczem. Sprawdź, jakie czynniki sprawiają, że kleszcz atakuje.

Co wabi te pasożyty?
Czynnikami zwiększającymi ryzyko zaatakowania przez kleszcza są:
* temperatura ciała człowieka, sprawia, że traktują go jak pożywienie,
* pot i jego zapach, wybierają miejsca na ciele, które są ciepłe, zaciszne i wilgotne, np. pachwiny, pod kolanem, za uchem, zapach ludzkiego ciała pozwala im zidentyfikować ofiarę,
* dwutlenek węgla, który wydychamy,
* jasne ubrania.

Skutki ukąszenia przez kleszcza
Skutkiem zaatakowania przez kleszcze może być borelioza (co trzeci pasożyt jest nosicielem choroby) i kleszczowe zapalenie mózgu. Choroba wskazana jako pierwsze objawia się rumieniem pełzającym, który pojawia się po kilku dniach od ukąszenia (choć nie zawsze on występuje).

Z kolei drugie schorzenie daje początkowo objawy podobne do grypy, potem mogą wystąpić: bóle głowy, wymioty, utrata przytomności, a nawet symptomy neurologiczne.

Profilaktyka
Aby
się ustrzec ataku kleszcza, należy na łąkę i do lasu ubierać odzież z długim rękawem i nogawkami. Najlepiej to robić po południu, ale przed godziną 16, wtedy pasożyty są mniej aktywne. Stosujmy specjalistyczne preparaty w spreju.

Zobacz też: Te pasożyty ATAKUJĄ KONKRETNE osoby. Sprawdź, czy jesteś w GRUPIE ZAGROŻONYCH

Źródło: poradnikzdrowie.pl
Źródło zdjęcia: pixabay.com
  
Wyżej