Ulubione DANIE Polaków! Przeczytaj, skąd tak naprawdę wziął się SCHABOWY i jak długa jest jego HISTORIA!

Kotlet schabowy zdrobniale zwany „schaboszczakiem” jest jedną z typowych potraw kuchni polskiej. I pewnie dlatego wydaje nam się, że to danie jadamy od zawsze, tymczasem…

 

Dawniej mięso wieprzowe było uznawane za „nieczyste” – w końcu pochodziło od zwierzęcia ryjącego w ziemi i błocie! Z tego względu rzadko gościło na szlacheckich stołach, a wieprzowinę uznawano za pospolitą i kojarzoną z niższymi warstwami społecznymi.

Kiedy więc kotlet schabowy – czyli schab rozbity tłuczkiem, panierowany w jajku i bułce tartej (ew. w mące) i smażony na tłuszczu – zyskał popularność?

 

Schabowy pojawił się w Polsce w XIX wieku i najprawdopodobniej był polską wersją sznycla wiedeńskiego (przygotowywanego z cielęciny).  Przepis na schaboszczaka zamieściła Lucyna Ćwierczakiewiczowa w książce „365 obiadów za pięć złotych” z 1860 r., jednak prawdziwa popularność tego kotleta nastała znacznie później.

Tak naprawdę schabowy zaczął królować na polskich stołach dopiero po II wojnie światowej, gdy zwiększono hodowlę trzody chlewnej. I od tego czasu kotlet schabowy z ziemniakami i kapustą zasmażaną jest ulubionym obiadowym daniem Polaków!

 

(aw), fot. wikipedia

Komentarze

Komentarze