5 niebezpiecznych składników w kosmetykach! Musisz się ich wystrzegać!

Ręka do góry, kto z was czuje się świadomym konsumentem? Mamy nadzieje, że sporo osób stara się zachować choć niewielką czujność podczas zakupów.  Faktem jest, że na pewno częściej czytamy składy produktów żywnościowych – trend vege zrobił swoje. Tymczasem warto  też przełożyć nasze nawyki na pozostałe nabytki, szczególnie te przydatne w pielęgnacji!

Okazuje się, że nie wszystkie kosmetyki, nawet te reklamowane pod hasłem #naturalbeauty wskazujące jedynie na bogate i naturalne składy są korzystne. Spora ich część to sprytny chwyt marketingowy, który ma za zadanie nakłonienie do zakupu. Zatem, chyba najwyższy czas zdemaskować szkodliwe składniki!

https://www.instagram.com/emi_ka26/

SLS

SLS, czyli sodium lauryl  sulfatete  zwykle spotykany w szamponach do włosów i żelach pod prysznic. To nic innego jak  szkodliwe detergenty, które mimo, że świetnie radzą sobie z oczyszczaniem włosów, niestety wykazują szkodliwe działanie, na dodatek przesuszając włos. Poza tym niestety mocno go osłabiają, prowadzą do wypadania kosmyków.  Zanim, więc o wypadanie posądzicie jesienną aurę, która z reguły nieco osłabia również włosy, warto sprawdzić skład używanego obecnie szamponu.

Parabeny

Szczególnie groźne jest ich występowanie w podkładach i korektorach. Teoretycznie nie powinny być groźne, bo hamują rozwój bakterii . Jednak taki kosmetyk może powodować wszelkie podrażnienia, wysypki, a nawet gwałtownie zaburzyć gospodarkę hormonalną.

PEG

Związki te z kolei najczęściej spotyka się w różnego rodzaju kremach. To właśnie one odpowiadają za delikatną i aksamitną konsystencję kosmetyku, wiążąc substancje oleiste z wodą. Jednak podobnie jak poprzednie związki, te także mają swoje za uszami. Otóż podrażniają skórę i niszczą płaszcz lipidowy naskórka. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak przy kolejnych kosmetycznych zakupach wziąć pod lupę skład wybranego kremu i dokładnie go przestudiować. Jeśli wychwycicie PEG,  stanowczo zrezygnujcie z zakupu!

https://www.instagram.com/nutridome_pl/

Czego jeszcze należy unikać? 

  • formaldehydu – konserwant występujący w lakierach do paznokci, wykazujący właściwości rakotwórcze
  • pochodnych ropy naftowej tj:  wazelina, parafina, silikon – no cóż,  temu państwu już podziękujemy

zdjęcie główne: https://www.instagram.com/clarinsofficial/

 

Komentarze

Komentarze