Szampony bez SLS! Idealne dla zniszczonych włosów!

Laurylosiarczan sodu (SLS) to substancja chemiczna powszechnie stosowana w mydłach, szamponach, żelach pod prysznic i pastach do zębów. Działa jako środek powierzchniowo czynny, zatrzymując brud na bazie oleju, dzięki czemu z łatwością można go spłukać wodą. Czy szampony i inne produkty z SLS są jednak korzystne dla naszych włosów?

Dlaczego lepiej jest unikać SLS?

Produkty zawierające SLS mają niestety złą reputację. Chociaż eksperci zgadzają się, że jego stosowanie jest bezpieczne, SLS może wysuszać i niszczyć włosy. Jest to bardziej prawdopodobne w przypadku osób, które mają suche lub farbowane włosy lub cierpią na takie choroby skóry jak egzema, zapalenie skóry lub łuszczyca. To między innymi dlatego wiele marek stara się oferować alternatywy dla popularnych, tanich i łatwo dostępnych w drogeriach szamponów zawierających SLS.

Olej palmowy

Wielu markom zależy na ograniczeniu stosowania składników syntetycznych, takich jak SLS, ponieważ do ich produkcji wykorzystywany jest olej palmowy, który ma niszczycielski wpływ na środowisko. Aby wyprodukować olej palmowy, niszczone są lasy tropikalne, aby zrobić miejsce dla plantacji palm. Przyczynia się to do przesiedlania rdzennych mieszkańców, niszczenia dzikiej przyrody i zaburzania delikatnego środowiska przyrodniczego.

Jak stworzyć delikatną pianę bez niszczenia środowiska?

Coraz więcej producentów kosmetyków skłania się do użycia w swoich produktach Sodium Coco Sulfate (SCS). Podobnie jak Sodium Lauryl Sulfate (SLS), SCS jest środkiem powierzchniowo czynnym, zapewniającym właściwości myjąco-pieniące. Detergenty te różnią się od siebie zawartością atomów węgla. SCS jest łagodniejszą wersją SLS i stanowi dla niego świetną alternatywę,  która nie pozbawia włosów i skóry potrzebnej wilgoci podczas mycia.

Czy SLS może zniszczyć życie morskie?

Istnieją również obawy dotyczące wpływu, jaki SLS może mieć na życie morskie. Wszystko z uwagi na fakt, że mydła i szampony są uwalniane do środowiska przez domowe ścieki.

Eksperci na szczęście uspokajają: „Zdolność tej substancji chemicznej do rozkładu w proste, nietoksyczne składniki w normalnych warunkach środowiskowych w krótkim czasie (96 godzin lub mniej) oznacza, że ​​ulega ona biodegradacji. Wykazano, że SLS jest łatwo biodegradowalny, a nie biologicznie odporny. Gdy składniki produktu do higieny osobistej docierają do naturalnych wód, są one w większości rozkładane. Badania ekotoksyczności wykazały, że te niskie stężenia SLS byłyby zasadniczo nietoksyczne dla ryb i innych organizmów wodnych”.

W jaki sposób SLS-y niszczą nasze włosy?

Szampony zawierające SLS-y mogą niszczyć włosy na wiele sposobów. Nie tylko podrażniają skórę głowy i zakłócają jej normalną pracę, ale także powodują wysychanie, łamanie i niszczenie włosów.

Jeśli więc zależy nam na posiadaniu zdrowych i pięknych włosów, powinniśmy zawsze czytać skład szamponów i zainwestować w kosmetyki pozbawione syntetycznych detergentów występujących pod nazwą Sodium Lauryl Sulfate lub Sodium Laureth Sulfate.

Czytaj też: Agata RUBIK zdradziła swój SPOSÓB na PIĘKNE WŁOSY! Nie zgadniesz, JAKIE kosmetyki stosuje AGATA?!

Źródło: Lush.uk

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze