Niezwykłe właściwości POKRZYWY. Do czego warto ją stosować?

Niezwykła moc pokrzywy znana jest od lat. Dawni Słowianie wierzyli, że potrafi chronić gospodarstwa, odpędzać demony i oczyszcza dom ze złych duchów. W dzisiejszych czasach wiemy, że pokrzywa rzeczywiście oczyszcza, ale organizm. Jakimi właściwościami wykazuje się pokrzywa?

pixabay.com

Z czego składa się pokrzywa?

Liście pokrzywy zawierają szereg dobroczynnych substancji – kwasy fenolowe, garbniki, kumaryny, karotenoidy, fitosterole, witaminy z grupy B, witaminę C i K i związki mineralne. Na dodatek, we włoskach parzących rośliny znajdują się substancje lotne – antofen i 2-metyloheptenon.

Zastosowanie w ziołolecznictwie – oczyszczanie krwi

W ziołolecznictwie głównie wykorzystuje się pokrzywę do wspomagania funkcjonowania układu moczowego i do regulowania ciśnienia krwi. Działanie moczopędne pokrzywy nie polega na zwiększeniu wydalania moczu, lecz na hamowaniu resorpcji zwrotnej. Pokrzywa ogranicza wchłanianie toksyn – chlorków, mocznika i szkodliwych produktów przemiany materii. Stąd właściwości rośliny do czyszczenia krwi.

Obniżenie ciśnienia krwi

Właściwości pokrzywy dotyczące zwiększania ilości wydzielanych toksyn mają również wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Pokrzywa działa rozkurczowo na naczynia krwionośne, a dzięki temu zwiększa się ukrwienie narządów i w niewielkim stopniu obniża się ciśnienie tętnicze. Warto pić pokrzywę przy anemii, podczas dzięki niej wzrasta poziom hemoglobiny i liczba czerwonych krwinek.

Wpływ rośliny na trawienie

Pokrzywa wpływa także na trawienie. Nieznacznie zwiększa wydzielanie żółci oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego.

Pokrzywa na włosy

Roślina doskonale sprawdza się przy pielęgnacji włosów. Stosowanie płukanek z pokrzywy znacznie wpłynie na przyśpieszenie wzrostu włosów. Pokrzywa zapobiega także powstawaniu łupieżu i zapobiega łysieniu.

Pokrzywa na twarz

Herbaty z pokrzywy można stosować do przemywania twarzy – pomoże oczyścić skórę z nadmiaru sebum, a także usunie bakterie, które zatykają pory.

Jak przygotować pokrzywę do spożycia?

Pokrywa rośnie na polach, łąkach i w lasach. Warto zbierać ją z miejsca, gdzie jest czysto, ponieważ rośliny pochłaniają zanieczyszczenia. Po zbiorze pokrzywę należy od razu zasuszyć. Trzeba oderwać liście i rozłożyć je na w przewiewnym i ciemnym miejscu. Dobrze wysuszona pokrzywa powinna zachować ciemnozielony kolor. Zasuszone liście należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku i w ciemnym pomieszczeniu.

Jak zrobić odwar z liści pokrzywy?

Łyżkę świeżych lub suszonych liści zalej 200 ml wody i zagotuj. Po zagotowaniu zmniejsz płomień i zagotuj jeszcze kilka minut na małym ogniu. Odstaw na 10 minut, a następnie przecedź. Odwar z pokrzywy można pić lub stosować na włosy i twarz.

Zobacz także: 3 najważniejsze właściwości ZIELONEJ HERBATY! Zobacz, dlaczego warto ją pić!

Komentarze

Komentarze