Jak przetrwać przesilenie wiosenne? Mamy sprawdzone rady.

Trudny czas dla organizmu

Słońce za oknem sprawia ,że chce się wyjść na zewnątrz. Coraz wyższe temperatury też do tego zachęcają. Jednak nasz organizm przeżywa swoistą burzę po kończącej się zimie. Przesilenie organizmu objawia się brakiem energii, bólem głowy, osłabieniem, wahaniami nastrojów czy sennością. Lekarze podkreślają,że przesilenie nie jest chorobą a raczej walką naszego organizmu o odzyskanie równowagi po zimie. W skrócie można określić to tak,że za oknem już wiosna ,ale nasz organizm wciąż tkwi w zimie.

Kto najbardziej odczuwa przesilenie wiosenne?

Najbardziej narażeni na skutki przesilenia są osoby, które chorują przewlekle, w tym na choroby układu krążenia. Również osoby, które przeszły wszelkiego rodzaju zabiegi chirurgiczne będą zmagały się z niemiłymi dolegliwościami. Natomiast osoby, które są zdrowe, ale przemęczone też będą narzekały na swoje samopoczucie.

Jak długo trwa przesilenie wiosenne?

Zazwyczaj od 2 do 3 tygodni. Wiele zależy też od zmiany czasu. Nasz organizm potrzebuje z reguły 7 dni na przystosowanie się do zachodzących zmian.

Jak przetrwać ?

Bardzo ważny jest odpoczynek. Nawet krótka popołudniowa drzemka przyniesie nam ulgę. Dobrym pomysłem jest położenie się wcześniej spać. Godzina snu dłużej pozwoli nam zregenerować siły. Również ruch na świeżym powietrzu pozwoli nabrać nam sił. Jednak nie powinien być zbyt intensywny. Warto wybrać spokojny spacer, jazdę na rowerze czy na rolkach. Dieta bogata w owoce i warzywa dostarczy nam potrzebnych witamin. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jedzenie co najmniej pół kilograma warzyw i owoców dziennie.

Źródło: nfz.gov.pl

zdjęcie: pexels.com

 

Komentarze

Komentarze