Jak depresja niszczy organizm?

Depresja jest zaburzeniem mózgu, które może prowadzić do wielu emocjonalnych udręk. Zmiany w funkcjonowaniu mózgu w dużym stopniu wpływają także na organizm.  Czy można się zatem dziwić, że depresja przyczynia się do powstawania tak wielu problemów fizycznych, które wpływają na wszystko, począwszy od serca aż po układ odpornościowy? Depresja nie tylko wywołuje objawy fizyczne, ale może zwiększyć ryzyko zachorowania na niektóre choroby lub wręcz pogorszyć ich stan. Warto także dodać, że niektóre choroby mogą przyczynić się do powstania depresji.

Dlaczego depresja jest poważna?

Istnieje wiele rodzajów depresji, w tym duża depresja, uporczywe zaburzenia depresyjne (zwane także dystymią), a także rodzaje depresji sytuacyjnej, takie jak sezonowe zaburzenie afektywne czy depresja poporodowa.

 

zdjęcie ilustracyjne – unsplash

 

Depresja może rozwinąć się u każdego, bez względu na wiek, płeć, rasę, umiejętności czy pochodzenie kulturowe. I należy podkreślić, że jest to bardzo poważny problem. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego w ciągu ostatnich dziesięcioleci wzrosła liczba samobójstw niemal na całym świecie.

Dodatkowo Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia depresję jako jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności.

Depresja wpływa także na życie codzienne, uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie. Pojawiają się problemy ze skupieniem, przez co jakość wykonywanej pracy nie jest dobra, co wpływa na naszą pozycję zawodową.

 

Wpływ depresji na organizm

Depresja to znacznie więcej niż tylko zaburzenie mózgu. Powoduje objawy fizyczne i może spowodować trwałe uszkodzenie ciała z powodu zarówno bezpośrednich skutków, jak i pośrednich powikłań życia z tą chorobą psychiczną.

Na przykład depresja może zmienić apetyt — to spowoduje, że zjesz mniej i będziesz niedojedzony, lub wręcz przeciwnie, może powodować, że jesz więcej, co prowadzi do przyrostu masy ciała i związanych z tym problemów zdrowotnych.

Możesz również odczuwać przewlekły ból. Niewyjaśnione bóle, takie jak bóle głowy, bóle pleców lub tkliwość stawów, mogą być wywołane właśnie przez depresję. Chociaż nie jest to jeszcze w pełni wyjaśnione, może być tak, że depresja sprawia, że zmniejsza się tolerancja organizmu na ból, więc wszystko po prostu boli bardziej.

Życie z depresją naraża cię na poważne schorzenia fizyczne, w tym choroby serca i udar. Powodem może być to, że depresja powoduje nadprodukcję czynników krzepnięcia i wahania częstości akcji serca. Oba te czynniki mogą prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe są potencjalnym powikłaniem depresji. Jelita faktycznie mają duży związek z nastrojem i zdrowiem psychicznym i są czasami określane jako drugi mózg organizmu.

W jelitach znajdują się ważne receptory i ekosystem bakterii, które, gdy nie działają, mogą wpływać na nastrój. Jeśli chorujesz na depresję, możesz odczuwać bóle brzucha, niestrawność, nudności, skurcze lub wzdęcia.

Zmęczenie jest częstym objawem depresji i jedną z najbardziej stałych fizycznych konsekwencji tej choroby psychicznej. Ten brak energii wykracza poza normalne zmęczenie. Sprawia, że ​​czujesz się apatyczny, rozdrażniony i po prostu nie chcesz nic robić. Samo wstanie z łóżka, może wydawać się nie do pokonania.

 

Depresja jest uleczalna

Przede wszystkim należy pamiętać, że depresja jest chorobą uleczalną, pod warunkiem że zgłosisz się do specjalisty. Obecnie pojawiła się także niezwykle popularna możliwość psychoterapii online, którą znajdziesz na stronie i w języku ukraińskim na hedepy.com.ua.

Nie zwlekaj i już dziś zapisz się na pierwszą konsultację z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę i przedstawi możliwości leczenia.

Komentarze

Komentarze