Jak pozbyć się nawyku obgryzania paznokci?

Obgryzanie paznokci to problem zarówno zdrowotny jak i estetyczny. Osoby, których dotyczy najczęściej się go wstydzą, ale nie potrafią pozbyć. Podpowiadamy jak tego dokonać!

Onychofagia, czyli nałogowe gryzienie paznokci

To zachowanie polegające na wkładaniu do ust paznokci w taki sposób, że dochodzi do kontaktu pomiędzy płytką paznokcia a zębami, zaś w nasilonych przypadkach obgryzana jest krawędź paznokcia aż do granicy miękkich tkanek. Mało tego,osoby cierpiące na tą chorobę bardzo często obgryzają paznokcie aż do momentu całkowitego usunięcia wystającej części, często gryząc także naskórek znajdujący się wokół  samego paznokcia. Najczęściej obgryzamy paznokcie u rąk, jednak znane są również przypadki gryzienia paznokci stóp.

Dlaczego w ogóle obgryzamy paznokcie?

Przyczyn takiego zachowania należy szukać w naszej psychice. Jest to nawyk zazwyczaj nieświadomy, automatyczny i bardzo wciągający. Najczęściej związany jest z odczuwaniem lęku czy niepewności. Obgryzanie paznokci pojawia się pod dwoma postaciami. Łagodna forma dotyczy osób, które obgryzają paznokcie tylko w momentach stresujących. W ten sposób odreagowują oni negatywne emocje. Natomiast opcja nasilona polega na celowym obgryzaniu paznokci. Najczęściej w większości przypadków jest to jednak odruch bezwarunkowy i bardzo rzadki.

Czytaj też: ŚWIAT OSZALAŁ?!Kobiety robią sobie paznokcie…

W jaki sposób obgryzanie paznokci wpływa na nasz organizm?

Nieleczone obgryzanie paznokci niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji. Należą do nich przede wszystkim: powstawanie infekcji oraz zakażeń na otaczającej paznokcie skórze, uszkodzenia naskórka i deformacje płytki paznokcia, problemy stomatologiczne tj. nieprawidłowość zgryzu, zniekształcenie szczęki czy przenoszenie do ust i układu pokarmowego bakterii znajdujących się na rękach. Nie można zapomnieć też o niekorzystnym wpływie na funkcjonowanie społeczne. Bowiem takie zachowanie traktowane jest jako nieestetyczne i niegrzeczne.

Jak wyleczyć się z nałogu obgryzania paznokci?

Według specjalistów w  leczeniu onychofagii warto połączyć farmakoterapię z terapią behawioralną. Przede wszystkim należy stosować leki antydepresyjne. W tym miejscu należy dodać, iż około 60-70% osób walczących z tym nawykiem stosowanie farmakoterapii wystarczy by wygrać z nałogiem. Natomiast terapia behawioralna składa się z dwóch etapów. Pierwszy to proces uświadamiania sobie własnych nawyków. Należy do niego m.in. nauka relaksacji, prawidłowego oddychania i koncentracja na własnych odczuciach. Drugi zaś to nauka techniki kontroli bodźców oraz umiejętność ich kontrolowania. W terapii tego zaburzenia czasem  stosuje się również hipnoterapię.

Dodatkowe sposoby radzenia sobie z obgryzaniem paznokci

Oprócz leczenia warto postawić też na inne metody walki z tym wstydliwym nałogiem.

Przede wszystkim warto zadbać o to, by paznokcie były krótkie. Istotne jest to głównie na początku próbowania pozbycia się nałogu. Zawsze trzeba mieć też przy sobie pilniczek. Wtedy zamiast obgryzać paznokcie po prostu można je spiłować i tym samym odzyskać ładny kształt płytki.

Opłaca się mieć przy sobie też krem do rąk i paznokci, którym co jakiś czas można nawilżać dłonie.

W czasie wolnym kiedy mamy chęć na obgryzanie paznokci można sięgnąć po jakieś przekąski lub po prostu gumę do żucia. Dobrym sposobem na zajęcie rąk jest także trzymanie długopisu lub ściskanie w dłoni małej piłeczki.

Warto również znaleźć czas na wizytę u kosmetyczki. Dzięki temu nasze paznokcie będą wyglądały elegancko, a my będziemy mieli mniejszą ochotę na ich obgryzanie.

Polubmy aktywność fizyczną. Każdy ruch pomaga nam się wyładować i obniża poziom naszego napięcia.

Pamiętajmy, że wstydliwego nawyku nie pozbędziemy się z dnia na dzień. Nie zrażajmy się na początku. Bądźmy dla siebie cierpliwi i wyrozumiali, a kiedy już przestaniemy obgryzać nasze paznokcie, zacznijmy je pielęgnować, by móc cieszyć się pięknymi  i zadbanymi dłońmi.

Źródło: Womenshealth.pl, Medycynapolska.pl

Zdjęcia:Pixabay

 

Komentarze

Komentarze